Avulzija – kaj je in kaj storiti

Kot pravijo v organizaciji BrthTrauma.org iz Avstralije je 12. 6. dan ozaveščenosti o avulzijah. Cilj, ki se mu FizioMama pridružujem, je prekiniti tišino in spregovoriti o tej porodni poškodbi, ki ji še vedno ne posvečamo pozornosti. Za več opisnih informacij o avulziji, preberi blog: Avulzije pri FizioMami.

Avulzija je trajna poškodba, ki nastane med vaginalnim porodom, pri kateri pride do natrganja mišic medeničnega dna iz mesta narastišča. Lahko vodi k prolapsu, kronični bolečini in inkontinenci (tako za urin kot blato). Ta poškodba pogosto ostane spregledana. Čeprav fizioterapevtke medeničnega dna lahko opazimo ali postavimo sum na avulzijo, še vedno fizioterapevtska obravnava žensk po porodu ni zlati standard. Avulzij ne popravi čas. Niti kirurško zdravljenje. Življenje z njo je možno in je lahko kakovostno, a zahteva odločitev na dolgi rok.

Ženska po poškodbi kot je avulzija potrebuje podporo – tako telesno, kot psihosocialno. Potrebuje biti slišana in da ji predstavimo možnosti, ki so ji na voljo. Brez olepševanja, pa tudi brez dramatiziranja in smrtnih obsodb. Telo je živo in naredilo bo kompenzacije – pomagajmo mu, da bodo kar se da funkcionalne in naj ne povzročajo dodatnih obremenitev. Pri avulzijah ne gre za hiter tečaj, učinkovito tabletko ali seksi tečaj za mlade mamice. Sprejeti je potrebno dolgoročno skrb za svoje medenično dno in izbrati strategije, ki v kombinaciji prinesejo izboljšanje kakovosti življenja, funkcije in povrnejo srečo v telesu, v katerem živiš. Zaletavanje ni prijatelj. Vztrajnost je.

Kaj narediti, ko sumiš, da imaš to poškodbo?
Priporočila povzemam od BirthTrauma.org.au in jim dodajam svoje strokovno mnenje.
1/ Najdi izkušeno in podkovano fizioterapevtko medeničnega dna.
Boljši rezultati prinašajo večjo kakovost življenja. Ni programa, ni čudežne vaje. Je širok spekter možnosti, ki jih boš morala preizkusiti in pri tistih, ki delujejo, vztrajati. Kot vsaka poškodba, je avulzija tek na dolge proge. Hitreje kot začneš z uspešnimi strategijami, hitreje pride do izboljšanja. Ne zanašaj se, da se bo stanje popravilo samo od sebe, ker še vsaka je rodila. To je trajna poškodba, ki je ne zaceli čas. Hitreje razviješ strategije prilagajanja in podpore, večja bo možnost odlašanja s posledicami in zmanjšanja možnosti za njihov razvoj. Z veseljem, strokovnostjo in predanostjo ti pomagam.

2/ Izberi ginekologa, ki razume telesni vpliv porodnih poškodb, podpira multudisciplinarno sodelovanje ter porodne poškodbe in njihove dolgoročne posledice za žensko zdravje jemlje resno.

3/ Sodeluj s specialistom mentalnega zdravja, ki razume vpliv telesa in travme na kakovost življenja.

Avulzije niso „nov“ pojav. Je pa res, da se šele v zadnjih dvajsetih letih dogaja več raziskav, ki se posvečajo nastanku in razvoju avulzij ter njihovemu vplivu na kakovost življenja žensk. Moramo se zavedati, da ni splošnih priporočil in protokolov, ki naslavljajo funkcijo medeničnega dna po porodu, zato lahko prihaja do več različnih pristopov in priporočil. Najdi pot zase!

Preberi tudi:
1/ Najpogostejša vprašanja o avulzijah
2/ Avulzije – poškodba porodne poti, o kateri se ne govori
3/ Avulzije – FizioMamin pristop in napotki zate

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *