Že res, da poletni meseci prinašajo spremembe. Spremembe ritma, bioritma, prehrane, gibanja in občasno tudi dihanja. Včasih prinesejo tudi spremembo v simptomih ženskega telesa: jih bodisi zmanjšajo, ali povečajo.
Ker sem tudi magistra jezikoslovja moram dopisati, da se ob dopustu najpogosteje ne spremenijo simptomi per se, ampak naša zaznava ali vrednotenje teh. Torej iz trikotnika bio-psiho-socialnega modela, se ob poletnem (ali drugem) oddihu ne spremeni toliko bio – torej telesna – komponenta, pač pa psihična in socialna. Z drugimi besedami: spremeni se to, v kakšnem razpoloženju nas simptomi opozorijo nase in kakšno je okolje ali ozadje tega opozarjanja.
Zavedam se, da ta model obravnave pacientov ni ravno vsakdanja praksa, kaj šele zlati standard. Ponavadi takega pristopa ne pričakujemo od fizioterapije, pa vendar ga nekateri prakticiramo. Ga smemo. Pričakovati in prakticirati. Ker omogoča uspeh in dolgoročno izboljšanje. Dodatno vajeti vrača v tvoje roke.
To seveda ne pomeni, da telesni vidik obravnave zanemarimo. Nikakor ne. Zato imamo vsa ta testiranja, ki šele privedejo do vaj, ki jih tako močno želimo. A telesni (biološki) vidik obenem dobi dva spremljevalca (psihološkega in sociološkega), ki ju je dobro prepoznati in spoznati. Zato, ker sta njuna vpliva pomembna. Včasih zelo odločilno vplivata na „vaje“, njihovo izvedbo, uspešnost in telesno zadovoljstvo.
Če si noseča, tvoje telo ne gre na dopust, ne glede na to, da so počitnice. Čas za pripravo porodnega načrta je zdaj in mu ne moreš pritisniti dalj časa trajajoče pavze. Dobra novica je, da o porodnem načrtu lahko razmišljaš tudi poleti ali na dopustu. Če si noseča, ne spreglej knjige Porodni načrt: postani avtorica svojega uspeha.
Nekaj FizioMaminih opažanj in napotkov za poletni oddih
1/ Če spolnost boli (ali je onemogočena zaradi bolečine in/ali strahu pred bolečino) vedi da:
a) je to pogostejša težava, kot misliš, samo ne govorimo o njej,
b) tvoje telo ni zlomljeno in pomoč obstaja,
c) FizioMama ti lahko uspešno pomagam preko pristopa, ki ga izbereva, kot najprimernejšega zate.
Najpogosteje izbereva spletni paket svetovanja Male spremembe, če želiš najprej osvetliti in ubesediti težavo ter sama preizkusiti rešitve, ali paket Telesni jaz za terapevtsko testiranje, dih, dotik in gibanje.
2/ Velika večina, skoraj vsi, ki opažajo znake motenega delovanja medeničnega dna (uhajanje, bolečina, pritisk), potrebujejo primerne tehnike dihanja.
S testiranjem koordinacije in obravnavo telesa dosežemo izboljšanje tvojega konkretnega primera. Za zvrhano mero pri osebah z disfunkcijo medeničnega dna pogosto opazimo napetost v čeljusti in vratu, ki prispevata k nefunkcionalni napetosti medeničnega dna. Prišepnem ti, da tudi takrat v prvi vrsti začnemo z dihanjem. Zato se dihanju in koordinaciji medeničnega dna, trebušne stene in strategijam izdiha posvečamo že v osnovnem paketu Telesni jaz.
3/ Varna vaja ne obstaja, kakor tudi prepovedana ne.
Vsaka vaja je zmagovalka in učinkuje zgolj, če jo narediš. Tako pogosto, kot dogovorjeno, na način, kot dogovorjeno in ko jo v primernem času tudi nadgradiš (kot dogovorjeno). Ni se ti treba odpovedati svojemu najljubšemu športu! A če opažaš težave, si noseča, ali po porodu, boš skoraj verjetno potrebovala prilagoditve, da dosežeš svoj željen nivo.
4/ Keglove vaje niso rešitev za vse težave medeničnega dna.
Tudi metode in tehnike, ki delujejo na principu izoliranih stiskov medeničnega dna, niso. Da, prav si prebrala. Da, gre za stole, ki opravijo stiske namesto tebe, in sonde, ki jih vstaviš v nožnico, da ti pokažejo, kako napreduješ. Dobesedno: ne nasedaj. Izberi testirati in se na tej podlagi odloči, s katerim pristopom si boš pomagala vztrajati do cilja. Bližnjice ni. Če pa je, te vodi približno na cilj. Je to tisto, kar zares želiš?
5/ Večina žensk ne potrebuje, da jih priganjamo, da delajo še več.
Večina žensk potrebuje spodbudo za usmeritev v telo in v njegov jezik, v trenutek upočasnitve in oddiha. V zavestno sočutje do telesa in njegove govorice. Za izbiro sebe. Šele, ko je naše telo osvobojeno navlake vsakodnevnega stresa in obremenitev, ki jih morda niti ne zaznavamo več, ko mu omogočimo redno možnost za odlaganje stresa in upočasnitev, bo pripravljeno na sodelovanje. Z večjo obremenitvijo povzročimo le večjo odtujenost, stres, izčrpanost. Vzemi si trenutek. Sliši telesno govorico. Začni jo prepoznavati in z njo sodelovati. Ne, ni obratno. Ali sodeluješ s svojim telesom, ali ga siliš. Na silo, vsaj za dolgoročno učinkovitost, ne gre.
Če ne veš, kako začeti, kaj pričakovati in si obetati od sodelovanja, me pokliči (041515768) in vprašaj ali izpolni prijavnico in v polje Sporočilo zapiši svoje vprašanje. Poklicala te bom in poklepetava. Odločitev pa je vedno tvoja.
Prijetne poletne dneve ti želim. Se bereva, se slišiva, se vidiva.
Leave a Reply